Jak často by měl trénovat začátečník?

04.02.2020

Takhle to už dál nejde. Z šatníku už toho moc neobléknu, vyběhnout do prvního patra mě vyčerpá jako výstup na osmitisícovku a se zrcadlem spolu raději hrajeme na schovávanou. Nemálo z nás se v životě takové situaci nevyhnulo. Někteří - a nebude jich poskrovnu, dokonce již vícekrát.

Nápad ve stylu teď na to pořádně vlítnu a prostě to utrhnu, nepatří mezi nejrozumnější. Do stádia, ve kterém se zrovna nacházíme, jsme se též nedostali skokově, u většiny pozemšťanů jde o dlouhodobější proces úpadku. Říkáme si dobrý, dobrý, pořád dobrý, dokud nepřistaneme na dně. Ani na cestě k "lepším zítřkům" není rozumné očekávat rychlý progres.

S počátečním návalem motivace a vůle do cvičení je potřeba zacházet s nejvyšší opatrností. Maratonec též nevypije všechnu vodu na startu závodu a pak nedoufá, že ten "zbytek" nějak doběhne. S návštěvou fitka je to podobné. Tělu, které bylo "napadeno" virem přezdívaným zahálka, pro začátek bohatě stačí dva silové tréninky týdně, ne víc. A to ještě v přiměřeném tempu a zátěži. Věřte, že ani vrcholoví sportovci neudrží celou sezonu stoprocentní výkon. Musí ho pečlivě plánovat a dávkovat. Udržet výkon dlouhodobě na maximu prostě není v lidských silách. Bohužel, nebo bohudík nejsme stroje. Vystavit své tělo hned od začátku absolutnímu výkonu, kterého je momentálně schopno, je cestou do pekla. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. Buďto nepřiměřenou zátěž neuneseme psychicky, nebo nám k neúspěchu tělo pomůže samo tím, že si vyrobí nějaké to zranění. Buď první, nebo druhá příčina pak bývá koncem našich snů. Zároveň není zapotřebí v činkárně trávit dvě a více hodin, vždyť to musí být nuda. Ušetřený čas pak můžeme strávit efektivněji, nebo příjemněji. Smysluplný silový trénink netrvá déle než hodinu.

Co naopak lze velmi doporučit je navýšit pohyb mimo posilovnu. Najděme si nějaký sport, který nás bude bavit, bude nás nějakým způsobem rozvíjet a věnujme se mu. Klidně každý den v týdnu, ale opět v rozumné míře. Nejlepších výsledků dosáhneme právě kombinací silového tréninku s jiným typem pohybu. Nesmíme zapomenout ani na vyváženou stravu, ale o ní zase třeba někdy příště. Od "normálního" člověka není rozumné očekávat, že bude v této době, kdy dnes už vlastně znamená včera, dlouhodobě trávit v posilovně dvě a více hodin denně. Tak to nedělají ani vrcholoví sportovci. Lidský jedinec, který to se sebou myslí dobře, zařadí pohyb do svého života v rozumné míře. Tak, aby byl schopen trénovat efektivně a dlouhodobě. Ideální je, když se pohyb stane součástí vašeho životního stylu. Přináší to až nečekané výhody v mnoha aspektech života. Nakonec opět nezbývá než důrazně připomenout, že jedním z nejzásadnějších pravidel úspěchu je železná pravidelnost - viz naše předešlé články.

Když budete mít k tématu nějaké otázky, zeptejte se nás na baru. Pokud budeme znát odpověď, rádi vám pomůžeme. JR