The game changers – dokument, nebo reklama na veganství?

31.03.2020

Protože o "dokument" stále panuje neutuchající zájem a je škoda nechat toto téma zaniknout kdesi ve vřavě virtuálního světa, dovolím si od kolegy Dana Škárky, kterému tímto děkuji, sdílet - spolu s jedním z mých komentářů - který jsem byl nucen trochu poupravit do "zveřejnitelné" podoby. Podotýkám, že kdo má o tuto oblast zájem, bylo by dobré se nejprve na "dokument" okem nezaujatým podívat a pak teprve přečíst mé zamyšlení. V opačném případě nebudete mít přehled, o čem je řeč. Kdyby snad někdo chtěl celé původní vlákno, najde ho zde: https://www.facebook.com/daniel.skarka.7/posts/2690241797666459. V případě enormního zájmu lze při troše snahy na youtube najít i komentáře od opravdových odborníků - lékaři, biologové apod. Bude to ovšem vyžadovat znalost angličtiny.

A po úvodu již původní text: Tak jsem se na to podíval. A později radši ještě jednou pro jistotu a podrobněji. Dopředu předestírám, že nejsem vegan, jím živočišnou i rostlinnou stravu. Zastávám myšlenku, že pokud se člověk rozhodne pro veganství, jeho život to nijak neohrozí, co se týká zdraví, může mít taková (ale optimálně rozvržená) strava dokonce pozitivní význam, obzvlášť pokud se člověk donedávna stravoval jako prase (čímž bych se nerad dotkl onoho růžového zvířátka). Pokud jde o vrcholový sport, na minoritním vzorku vrcholových sportovců dokument dokazuje, že i tudy vede cesta. O tom, jestli za jejich zářnou kariéru může právě a pouze jen strava se dá více než polemizovat. Maximální sportovní výkon je, jak logika napovídá souborem mnoha fragmentů - za všechny mě napadá například genetika, stav mysli, vůle, inspirace, motivace, strava, rozvržení výkonu/regenerace a mnoho dalších faktorů. Strava je pouze jedním střípkem z mnoha. Potud pozitiva.
Co mě ale bytostně vadí, je forma dokumentu. Film je dle mého názoru výborně postaveným marketingovým projektem zaměřeným na veganskou stravu. Obsahuje zcela vše, co dělá marketing úspěšným. Étos zabezpečují slavné osobnosti a vědci, patos je (ne)vtíravou formou (ne)nápadně rozprostřen do celé linie dokumentu s (ne)zamýšlenou gradací směrem ke konci filmu. Jako vyloženě lacinný kousek vidím moment, kdy silák popisuje, že kdyby byl v mládí silnější, zachránil by převrácením auta své příbuzné. Do třetice všeho dobrého pak logos zajišťjí průzkumy a studie - jejichž výpovědná hodnota by dala vzniknout minimálně dalšímu článku, ale budiž, věřme, třeba je metodologie a zkoumaný vzorek lidí ten nejlepší, co se dal vytvořit, nejsem v této oblasti žádným odborníkem. Ovšem nemůžu nenapsat, že odpovídající vypovídající hodnotu by měl takový dokument, jenž by zahrnul reprezentativní vzorek vrcholových sportovců - přeci jen - ruku na srdce, vzorek 12ti pečlivě vybraných atletů nemůže divákovi zprostředkovat necenzurovaný a neovlivněný celkový pohled na věc, je tomu právě naopak. Taková myšlenka mi připadá slušně řečeno prvoplánová.
Vytvoření takového projektu ovšem nebylo zadarmo. Dle mého střízlivého odhadu film vyžadoval investici minimálně v řádu statisíců dolarů. Znovu opakuju střízlivého odhadu. Ty peníze musel někdo vytáhnout z vlastní kapsy - naskýtá se tedy otázka, komu a proč to za to stálo.
Dal sem si tu práci a v dokumentu našel několik sporných výroků a to mi jich určitě několik dalších uniklo. Jen namátkou:
1/ Gladiátoři: Je docela pravděpodobné, že za jejich veganskou stravou nestála uvědomělost jejich pánů o nutričně vyvážené stravě, ale ekonomika projektu. Uvědomme si, že gladiátor byl pro svého domina hlavně zdrojem příjmů. Pro otrokáře byl gladiátor věcí s velmi omezenou životností a tomu odpovídá i úroveň financování. Za co nejméně peněz co nejvíce legrace. A maso bylo zřejmě dražší, než rostlinná strava, nebo se pletu?
2/ Extramaratonec: Při tak extrémním dlouhodobém výkonu je jistě lepší se živit lehce stravitelnou rostlinnou stravou, obzvlášť pokud je výkon potřeba podávat několik týdnů až 22hod/den. Pak by bylo maso jen zbytečnou zátěží žaludku, asi by ani nebylo možné ho strávit, většina by organismem jen "prošla". K zamyšlení tu ale je, jaké následky takový extrémní výkon s tímto typem stravy zanechá v těle dlouhodobě.
3/Powerlifter: Věta "už jste někdy viděli býka jíst maso" je až směšná. Býk má samozřejmě zcela jiné trávící ústrojí, než člověk. Za druhé váha ze 105 na 130 kilo se přece dá přibrat mnoha způsoby, rozhodně nejen tím veganským - podobně je to samozřejmě i se silou...
4/Diaz porazil Mc Gregora poté, co na zemi udělal školáckou chybu a nechal se uškrtit, jinak se mi jejich výkon zdál být vyrovnaným.
5/ Fotbalisti: Jeden vegan, dva masožrouti. Jsou jejich výkony tak rozdílné, nebo je tomu naopak - všichni tři přece hrají stejně vysokou soutěž. Pokud by živočišná strava oněm dvoum masožravcům znemožnila fungovat na max, co za nadlidi by se z nich stalo s rostlinnou stravou, pokud už nyní hrají nejvyšší soutěž?
6/Cyklistka: Navýšení výkonu v leg pressu ze 136 na 265 kg je určitě impresivní, ale kdo stanoví, že to bylo pouze stravou? Vždyť existuje tolik faktorů, které jsou sto výkon ovlivnit.
7/ Živočichové jsou jen zprostředkovateli bílkovin? Takhle jednoduché to zřejmě nebude. Nepřidávají náhodou živočichové do bílkovin nějakou hodnotu, která u rostlin není k mání?
8/Erekce: Tady může být měření hodně zavádějící a to v minimálně dvou ohledech. Pokud jim byly do veganské stravy přidány afrodiziaka - (z rostlinné stravy jde tuším o avokádo a možná i nějaké další plodiny) a předtím pánové konzumovali typickou americkou stravu - tzn. fastfood, pak je výsledek očekávatelný. Dalším faktorem může být, jak dlouho předtím pánové měli/neměli sex.
9/Odstřelovač: V dokumentu uvádí tvrzení, že veganství pomůže zachránit ohrožená zvířata. Jak? Podotýkám, že v čase, kdy větu pronáší, dává režie záběr na nosorožce a slona (to už osobně vidím jako vysoce emočně manipulativní zprávu). Jsou snad tyto zvířata lovena pro maso?
10/Hasiči: Jejich snížení cholesterolu by se pravděpodobně odehrálo i při nasazení normální racionální stravy a navýšení pohybu - jejich těla jsou jasným důkazem jejich "zdravého" životního stylu. A pak tu hraje velkou roli i lenost. Pochybuji, že jim do konce jejich pracovního vztahu bude přímo na stanici někdo zprostředkovávat takové kulinářské orgie, jež jsou v dokumentu znázorněny. Takže mnozí z nich zase skončí u časově, invenčně a finančně nenáročného fastfoodu.
11/ A nakonec jsem si připravil perličku: Dle tvůrců pořadu je prokázáno, že použitím řepy jako předtréninkového jídla dojde k navýšení vytrvalosti o 22% a silového výkonu o 19%. No to až se dozví všichni vrcholoví sportovci, to dojde k lavinovému efektu v pádu dosavadních rekordů a to ne o zlomky procent, ale přesně o 19% v síle a 22% ve vytrvalosti. Tahle informace je už vyloženě k smíchu minimálně pro všechny, kteří s nějakým sportem už někdy přišli do kontaktu.
Nakonec si dovolím vyzvednout jedno pozitivum. A troufám si tvrdit i jednu z mála rozumných informací, kterou jsem za hodinu a deset minut investovaného času získal: Je jí tvrzení, které si dovolím ocitovat: Rostlinná strava by měla převažovat. A tímto citátem se s vámi pro dnešek i rozloučím.